Det är ju gärna så att man ibland vill “lyxa till det” (som det heter på någon form av tämligen vedervärdig modern svenska). Problemet med detta är att lyx ofta förknippas med höga kostnader (se bifogade illustrativa bild).
Lyckligtvis behöver inte lyx innebära stora ingrepp i plånboken. Jag vill gärna dela med mig av billiga och, skulle jag vilja säga, mer folkhemsinriktade (ja, ska vi våga säga svenska) sätt att “lyxa till det” (om vad jag tycker om detta uttryck se ovan).
Först ut ur en hållbar och relativt överkomlig produkt som kan lända familjen ett näst intill livslångt “lyxande”: kallmangeln. En kallmangel tar upp liten plats i hemmet, drar inte särskilt mycket el och man kan hitta en, i stort sett ny, mangel på Tradera för ca 950 kr.
Finns det något bättre än att krypa till kojs i nymanglade lakan eller att bjuda in till middag med välmanglade tygservetter? Lyxa loss även du – köp en kallmangel idag!
- Excited
- Fascinated
- Amused
- Bored
- Sad
- Angry
Närliggande poster:
- Billig vardagslyx #2: koltrast Nu är det vår igen vilket öppnar oanade möjligheter till...
- Billig vardagslyx #3: Kiwi skosmörja Vad kännetecknar en gentleman? Det vanliga svaret är att en...
- Billig vardagslyx #6: böcker i vackra band Ibland uppstår ögonblick av skönhet och habegär. Nyligen gick jag...
- Billig vardagslyx #5: rätt sorts glas Temat för den här serien poster är ju sådant som...
- Billiga vardagslyx #4: vattenkran Vissa saker tar man helt enkelt för givna. Det är...
Related posts brought to you by Yet Another Related Posts Plugin.


























