Ibland blir man förvånad över vad tekniken kan hitta på och räkna ut. I samband med att jag skulle besöka årets upplaga av Gothcon tänkte jag kolla hur långt det är mellan hemmet och Hvitfeldstka gymnasiet.
Appen Kartor i iPhonen borde ju kunna vara till hjälp tänkte jag och slog in bägge adresserna och tryckte, lite oförsiktigt, på att jag ville gå.
Svaret ser ni till höger. En lättsam resa på 2136,2 km som skulle ta 2 dagaar och 11 timmar och ta mig från Stockholm till Göteborg via (de naturliga mellanstationerna) Riga, Lübeck och Kiel.
Tekniken är kul, både när det fungerar och när det inte fungerar
- Excited
- Fascinated
- Amused
- Bored
- Sad
- Angry
Närliggande poster:
- Bildcollage: läget på min iPhone Så här ser det ut på min iPhone just nu....
- Bra appar till iPhone #extra Ibland är hjälpen som närmast när nöden är som störst....
- Shrook ut, NetNewsWire in ... och NetNewsWire åker in. Shrook åker ut ... Plötsligt...
- Världens minsta dator! Det här var riktigt kul! Känns tryggt att veta att...
- Varning för LaCie! Juletid är tydligen städtid bland familjens IT-baserade hårdvaror. Tyvärr måste...
Related posts brought to you by Yet Another Related Posts Plugin.


























Tekniken funkar alldeles utmärkt för du har ju sagt till appen att ta hänsyn till att du är till fots. Detta är snabbaste vägen då.
Jo, men jag åker ju båt större delen av vägen. Det borde väl i så fall gå fortare att gå till tåget, åka till Göteborg och gå sista biten från stationen? Det var ju det vi gjorde och det tog inte mer än 4 – 5 timmar. Det verkar som om appen räknar båt som att gå
Appen tyckte väl att du kunde behöva lite havsbris i lungorna.
Sade den å västkusten uppvuxna