The Bright Moon Over the Miao Mountain

Det var ett tag sedan jag bjöd på lite fredagsmusik. Det är därför extra roligt att presentera en riktig superstjärna: Song Zuying – Lady of a thousand songs. Det är en av Kinas mest firade artister. Hon blandar traditionell kinesisk musik med mera moderna tongångar. Song Zuyings röst är känd för att få folk att börja gråta, särskild hos dem som bor utomlands eller är långt från sin hembygd i Kina. Somliga av er kanske känner igen henne från avslutningscermonin vid OS i Peking 2008.

Så, låt er beröras och förföras av Song Zuyings röst! Trevlig helg!

Bloggar etiketter:

Thanks for rating this! Now tell the world how you feel - .
How does this post make you feel?
  • Excited
  • Fascinated
  • Amused
  • Bored
  • Sad
  • Angry

Comments are closed.

Läsanvisning

Min blogg innehåller tre delar:
  • poster där jag uttrycker en politisk uppfattning, mest om skola, forskning, barn och unga men även om Kina, entreprenörskap m.m.
  • poster om mitt yrkesliv, mest verkamhetsutveckling och IT inom offentlig och ideell sektor men även innovation, karriärtips m.m.
  • poster som handlar om mina fritidsintressen: böcker, (stum)filmer m.m.
Läs en, två eller alla!

Utvalda poster