Om Kristina Groth

kicki-smallKristina har expertkompetens inom områdena människa-datorinteraktion, kunskapshantering och datorstöd för samarbete. Hon har särskild inriktning på design och estetik i människa datorinteraktion, sociala aspekter på arbete och teknik, metoder och design för människa datorinteraktion och strukturering av kunskap.

Kristina har bred erfarenhet av projektledning i utvecklings- och forskningsprojekt, användarorienterad IT-design samt användarcentrerade metoder för kravställning, analys och utvärdering.

Kristina har ett brett internationellt kontaktnät inom inom sina sakområdena.

Läsanvisning

Min blogg innehåller tre delar:
  • poster där jag uttrycker en politisk uppfattning, mest om skola, forskning, barn och unga men även om Kina, entreprenörskap m.m.
  • poster om mitt yrkesliv, mest verkamhetsutveckling och IT inom offentlig och ideell sektor men även innovation, karriärtips m.m.
  • poster som handlar om mina fritidsintressen: böcker, (stum)filmer m.m.
Läs en, två eller alla!

Utvalda poster