För ett par dagar sedan frågade son #3 om vilka som dömdes i Nürnbergrättegången och vad de stod åtalade för. Frågan ledde till en spännande diskussion om de olika rättegångarna i Nürnberg, om när ett krig är lagligt respktive olagligt, om varför rättegången var viktig ur ett demokratiskt och historiskt perspektiv m.m.
Efter samtalen uppsökte jag bokhyllan och återupptäckte mina fem favoritböcker om Nürnbergrättegången:
- Gustave Gilberts bok “Nuremberg Diary” som är en inträngande psykologisk skildring av de åtalade i huvudrättegången
- Douglas McGlashan Kelleys bok “22 cells in Nuremburg” som är en psykiatrikers syn på de åtalde
- Burton C. Andrus bok “The Infamous of Nuremberg” som är skriven av mannen som ansvarade för dessa 21 kända fångar
- Telford Taylors bok “The Anatomy of the Nuremberg Trials” som är en personlig skildring av en jurist som var med
- John och Ann Tusas bok “The Nuremberg Trial” som är en relativt modern redogörelse av rättegångens bakgrund och genomförade
De tre första är oerhört spännande förstahandsskildringar. Tyvärr är de inte helt lätta att få tag i (det tog mig åtta år att hitta Gilberts bok men det var förstås före Internet …).
Jag gick sedan vidare och börja leta på nätet efter eventuella arkivfilmer från rättegången och hittade en serie filmer som BBC gjort och som blandar arkivmaterial (i svartvitt) med rekonstruktioner (i färg) och som till stor del verkar basera sig på Gilberts, Kellyes och Andrus böcker. För den som har det minsta intresse för historia är dessa program ett must see! Nedan har jag länkat till två program, ett som har Göring i fokus och ett som handlar om Speer.
Se dessa filmer nu! Det får bli min uppmaning denna fredag.